IELTS HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

IELTS ile ilgili merak ettiğiniz her şey!

Card-55

IELTS’e kayıt olmadan önce bilmeniz gerekenler

IELTS’e kimler girebilir?
IELTS, İngilizcenin iletişim dili olarak kullanıldığı yerlerde okumak veya çalışmak isteyen kişilerin dil yeterliliğini ölçer. IELTS sınavı, İngilizce dilindeki yeteneklerinizi 4 bileşen üzerinden değerlendirir: dinleme, okuma, yazma ve konuşma. Yüksek öğrenim almak, iş veya göçmenlik başvurusunda bulunmak istiyorsanız, IELTS’e girmeniz gerekebilir. IELTS sınavına girebilmek için geçerli bir pasaportunuz veya T.C. kimliğiniz olmalıdır.
IELTS’i kimler kabul ediyor?
IELTS dünya üzerinde 11,000’den fazla üniversite ve işveren tarafından kabul edilmektedir. Aynı zamanda meslek birlikleri, göçmenlik büroları ve diğer devlet kurumları tarafından da tanınmaktadır.
IELTS’e girmek için belirli bir konuyu bilmem gerekir mi?
IELTS, İngilizcenin iletişim dili olarak kullanıldığı yerlerde eğitim almak ya da çalışmak isteyen adayların İngilizce kullanım becerilerini ölçen bir sınavdır. Bu sınav, İngilizce kullanım becerinizi dinleme, okuma, yazma ve konuşma olmak üzere 4 bileşenle incelemektedir. Sınav çeşitli konuları içerisinde barındırsa da sınavda yalnızca İngilizce yetenekleriniz değerlendirilir. Sınav bölümleri hakkında ayrıntılı bilgi için IELTS sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
IELTS’e girmeden önce herhangi bir kursa gitmeli miyim?
Sahip olduğunuz İngilizce seviyesine bağlı olarak bir IELTS kursuna gitmenize gerek olmayabilir ancak Truewayist eğitimleri ile  sınavda karşınıza çıkabilecek soru türlerini tanıyarak alabileceğiniz en iyi skora ulaşabilirsiniz.
Bilgisayarlı IELTS’e girmek için bilgisayar becerilerine sahip olmam gerekir mi?
Sınava girmek için özel bilgisayar becerilerine sahip olmanıza gerek yok. Bilgisayarlı IELTS için (Sınav başında belirteceğiniz tercihinize göre Türkçe yada İngilizce) QWERTY klavye kullanıldığını unutmayın. Eğer bu tür klavye kullanmaya alışık değilseniz, sınava girmeden önce pratik yapmak isteyebilirsiniz. Yeterince hızlı klavye kullanamadığınızı düşünüyorsanız, endişelenmeyin. Bilgisayarlı IELTS, normal hızda klavye kullanan insanlar için tasarlanmıştır.
IELTS’e girmek için kaç yaşında olmalıyım?
IELTS’e girmek için bir yaş sınırı yoktur ancak 16 yaşından küçük kişilerin IELTS sınavına girmesi önerilmemektedir.
IELTS’e kayıt olmak için hangi belgelere ihtiyacım var?
IELTS’e girmek için geçerli bir pasaport ya da Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’na sahip olmanız gerekmektedir. Lütfen yalnızca geçerli kimlik (eski fotoğrafınızın olmadığı) ya da pasaportunuzun (süresi dolmamış) kabul edilebileceğini unutmayınız. Eğer kimliğiniz ya da pasaportunuz yenileme, vize gibi işlemler için başka bir kurumdaysa, geçici kimlik belgesi ya da pasaportunuzun konsoloslukta olduğunu belirten belge sunarak sınava katılabilirsiniz. Bunun dışında ehliyet, ulaşım kartı, oturma izni,  geçici kimlik kartı, öğrenci kimliği gibi belgeler asla kabul edilmemektedir. Sınava gelirken kayıt olduğunuz kimlik/pasaportu getirmeniz gerekir.
Pasaportum ya da T.C Kimliğim yerine ehliyetimle kayıt oluşturabilir miyim?
IELTS’e girmek için geçerli bir pasaport ya da Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’na sahip olmanız gerekmektedir. Lütfen yalnızca geçerli kimlik (eski fotoğrafınızın olmadığı) ya da pasaportunuzun (süresi dolmamış) kabul edilebileceğini unutmayınız. Eğer kimliğiniz ya da pasaportunuz yenileme, vize gibi işlemler için başka bir kurumdaysa, geçici kimlik belgesi ya da pasaportunuzun konsoloslukta olduğunu belirten belge sunarak sınava katılabilirsiniz. Bunun dışında ehliyet, ulaşım kartı, oturma izni,  geçici kimlik kartı, öğrenci kimliği gibi belgeler asla kabul edilmemektedir. Sınava gelirken kayıt olduğunuz kimlik/pasaportu getirmeniz gerekir.
IELTS türleri neler, hangi IELTS’i tercih etmeliyim?
IELTS, Academic ve General Training olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

IELTS Academic , İngilizce eğitim veren lisans, yüksek lisans ya da ileri ve yüksek eğitim seviyelerinde eğitim almak isteyen adaylar için tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra pek çok profesyonel alanda başvuru ve terfi işlemlerinde kabul edilmektedir.

IELTS General Training, İngilizce konuşulan ülkelerde ortaöğretim ve mesleki eğitim programlarına katılacak ya da iş başvurusu yapacak adaylar için tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra, İngilizce konuşulan ülkelere göç etmek isteyenler için gerekli belgeler arasında yer alabilir. IELTS, dünya üzerinde üniversiteler, işverenler, öğrenci vizesi ve göçmenlik başvuruları gibi amaçlarla 11,000’den fazla kuruluş tarafından kabul edilmektedir. Yurt dışında göçmenlik amacıyla kullanılan IELTS General Training, akademik olmayan tek İngilizce sınavı olarak kabul edilir.

IELTS soruları sınavda kullanılmadan önce test ediliyor mu?
Tabi ki! Bir IELTS sınavında karşınıza çıkan her soru, sınav materyali olarak yayınlanmadan önce standart gereksinimleri karşıladığından emin olmak için Cambridge Assessment English (CAE) tarafından tasarlanır, taranır ve test edilir. Bu süreç, her sorunun tüm sınav katılımcıları için yüksek standartlara uygun olmasını sağlamak için iki yıl kadar sürebilir. IELTS herkes için adil ve tarafsız olması için tasarlanan bir sınavdır.
IELTS’e kaç kere girebilirim?
IELTS sınavına kaç kere girebileceğiniz ya da sınavlarınız arasında ne kadar beklemeniz gerektiği konusunda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Hedeflerinize ulaşmak için IELTS’e dilediğiniz kadar girebilirsiniz.

İhtiyacınız olan IELTS skoruna ulaşmak için birkaç kere sınava girmeniz gerekebilir. Daha iyi sonuca ulaşabilmek için, bir sonraki sınavınıza girmeden önce daha iyi hazırlık yapmak için bize ulaşın!

IELTS’e kendi ülkemde mi girmeliyim?
Geçerli bir pasaportunuz olması koşuluyla IELTS’e dünyanın herhangi bir yerinde girebilirsiniz.
Anadilim İngilizce olsa da IELTS sınavına girmem gerekiyor mu?
IELTS’e girmeye ihtiyacınızın olması ya da olmaması tamamen sınava neden girmek istediğinizle ilgilidir. Eğer yükseköğretim / kariyer / eğitim gibi alanlarda başvuru yapmak istiyorsanız üniversite / okul / işverenler sizden IELTS skoru isteyebilir. Göçmenlik işlemlerinin bir parçası olarak, vize başvurularınızda da IELTS skoru sunmanız gerekebilir. Yani anadiliniz İngilizce olsa da IELTS’e girmeniz gerekebilir. Anadiliniz İngilizce olsa bile IELTS için hazırlık yapmanızı ve soru formatlarına göz atmanızı öneriyoruz. Sınav gününde nelerle karşılaşacağınızı bilmek çok önemlidir ve eğer sınava aşina değilseniz, basit hatalar yapabilirsiniz. Sınavınızın nasıl değerlendirileceği konusunda tam bir bilgiye sahip olmak için IELTS sayfamızı inceleyebilirsiniz.
IELTS’e farklı bir ülkede girsem, daha kolay olur mu?
IELTS uluslararası bir sınavdır ve dünyanın neresinde sınava girerseniz girin, her sınav aynı zorluk derecesine sahiptir. Kendinizi daha rahat hissettiğiniz yerde sınava girmenizi ve buna uygun bir sınav merkezi seçmenizi öneririz.
Aksanımın olması sınav sonucumu etkiler mi?
IELTS uluslararası bir sınavdır ve dünyanın hangi ülkesinden olursanız olun, aksanınızı kabul edecektir. Speaking sınavınızda telaffuzun önemli olduğunu unutmayın, ancak aksanlı telaffuzunuz skorunuzu etkilemez.
IELTS UKVI/SELT/CEFR Nedir?
IELTS UKVI, bazen SELT olarak adlandırılır, diğer tüm IELTS sınavlarıyla aynıdır, ancak İngiltere hükümeti tarafından talep edilen ek güvenlik önlemleri ile gerçekleşir. Diller için Ortak Avrupa Referans Çerçevesi (CEFR), dil yeteneğini tanımlamak için uluslararası bir standarttır. A1’den C2’ye kadar 9 puanlık bir ölçekte dil yeteneğini belirler. İngiltere’de çalışmak, eğitim almak veya oraya göç etmek istiyorsanız, IELTS UKVI sınavına girmeniz gerekebilir. UKVI sınavına ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek için Birleşik Krallık websitesini ziyaret edebilir ya da IELTS sonucunu vereceğiniz kurumla iletişime geçebilirsiniz.
Birleşik Krallık vizesi için IELTS sınavına girersem, sonucumu başka ülkelerde / başka amaçlarla kullanabilir miyim?
Evet. IELTS UKVI sonuçları, üniversiteler, kolejler, hükümetler ve işverenler dahil olmak üzere dünya çapında 11.000’den fazla kuruluş tarafından kabul edilmektedir.
Yurt dışında eğitim için ya da göçmenlik için IELTS’ten kaç almalıyım?
Yurt dışında okumak için ihtiyacınız olan IELTS skoru, IELTS tarafından değil, başvuru yapacağınız kurum tarafından belirlenir. İstediğiniz kuruma başvurmak için hangi IELTS skoruna ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz, başvurmak istediğiniz kurumla doğrudan iletişime geçmenizi öneririz.
 

Göçmenlik başvurusu için IELTS sınavına girecekseniz, başvuracağınız hükümet tarafından belirlenen IELTS gereksinimlerini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Avustralya

Kanada

İrlanda

Yeni Zelanda

Birleşik Krallık

 

IELTS kayıt süreci

IELTS kaydı nasıl yapılır
IELTS’e girmek için geçerli bir pasaport ya da Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’na sahip olmanız gerekmektedir. Lütfen yalnızca geçerli kimlik (güncel fotoğrafınızın olduğu) ya da pasaportunuzun (süresi dolmamış) kabul edilebileceğini unutmayınız.
IELTS ücreti ne kadardır?
IELTS ücretleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir.
Türkiye’de IELTS Academic ve IELTS General Training ücretleri aynıdır.
Güncel sınav ücretleri:

Kağıt üzerinden ve Bilgisayarlı IELTS 3,400 TL

Kağıt üzerinden ve Bilgisayarlı IELTS UKVI 3,900 TL

IELTS Life Skills  3,500 TL

Ayrı bir kayıt ücreti ya da kayıt işlem ücreti yoktur. Geç ödeme ücreti de alınmamaktadır

IELTS kaydımı oluştururken Pasaport ya da T.C. Kimlik Kartı gerekli mi?
Evet. IELTS kaydınızı oluştururken geçerli pasaportunuz ya da T.C kimlik kartınızın fotoğraflı yüzünün açık, okunaklı ve RENKLİ bir görseline/kopyasına ihtiyacınız vardır.
Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartım yok. Sınava nasıl kayıt olabilirim?
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilseniz sınava kayıt olabileceğiniz tek belge pasaportunuzdur. Oturma izni, Türkiye Cumhuriyeti dışındaki ülkelere ait kimlik kartları ya da başka hiçbir belge kabul edilmemektedir.
IELTS sınavı ne sıklıkla yapılıyor?

Bilgisayarlı IELTS sınavları haftanın 7 günü ve günde 3 kez* gerçekleştirilir. Bu nedenle, size en uygun sınav tarihini kendiniz belirleyebilirsiniz. Sonuçlarınız 2-5 gün içerisinde açıklanır. Bilgisayarlı IELTS sınavına en geç sınava 72 saat kala kayıt olabilirsiniz.
Kağıt üzerinden olan IELTS sınavları ayda 4 defaya kadar gerçekleştirilir. Kağıt üzerinden IELTS sınavına İstanbul ve Ankara için en geç sınava 24 saat kala; diğer şehirler içinse 6 gün kala kayıt olabilirsiniz.

IELTS sınavına en geç ne zaman başvurabilirim?
Bilgisayarlı IELTS sınavına en geç sınava 72 saat kala, kağıt üzerinden IELTS sınavına İstanbul ve Ankara için en geç sınava 24 saat kala diğer şehirlerdeki kağıt üzerinden IELTS sınavları içinse, sınava 6 gün kalana kadar kayıt yaptırabilirsiniz.

Siz yine de kontenjanların hızla dolduğunu unutmayın!

Sınav ödemesini nasıl yapabilirim?
Sınav ödemesini kredi kartınızla ya da banka hesabınızdan havale/eft yöntemi ile yapabilirsiniz. Banka kartları kabul edilmemektedir. Online kaydınızı oluşturduktan sonra ödemenizi 48 saat içerisinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Eğer sınavdan 5 gün önce kayıt oluşturduysanız; ödemenizi 48 saatten daha kısa bir sürede yapmanız gerekmektedir.
Sınav ücretini taksitle ödeyebilir miyim?
Hayır. Sınav ücreti ödemesinde herhangi bir taksit işlemi yapılmamaktadır.

 

IELTS Sınav Günü

Speaking sınavıma ne getirmem gerekiyor?

IELTS sınav kaydınızı yaparken kullandığınız pasaport veya T.C. kimlik kartını yanınızda getirmelisiniz. Sınav odasına girmeden önce ve sınav sırasında kimliğiniz kontrol edilecektir.

Listening ve Speaking sınavlarında hangi aksanlar kullanılabilir?

IELTS uluslararası bir sınav olduğundan hem General Training hem de Academic sınavlarında çeşitli telaffuz ve aksanlar kullanılır.

Kağıt üzerinden IELTS’e girersem soru kitapçıklarına not alabilir miyim?

Evet, soru kitapçıklarına not almanız önerilir. IELTS examiner’ların soru kitapçıklarınıza erişimi yoktur.

Bilgisayarlı IELTS sınavı sırasında not alabilir miyim?

Evet. Bilgisayarlı IELTS, not alma ve vurgulama işlevi sunar. Sınavın başında verilen giriş bilgileri kağıdına da not alabilirsiniz.

Cevaplarımı büyük harflerle yazabilir miyim?

Evet, IELTS Reading ve Listening bölümlerinde tamamen büyük harf kullanabilirsiniz. Writing bölümünde büyük harf kullanırsanız noktalama işaretlerinizin doğru olduğundan ve examiner’ın cümleleri nerede başlatıp bitirdiğinizi görebileceğinden emin olun.

Writing bant skorumu nasıl iyileştirebilirim?
Sınav gününüzden önce hem Academic hem de General Training Writing sınavları için kullanılan değerlendirme kriterlerini dikkatlice okuyun. Examiner, yazınızı Task 1 ve Task 2 için dört kritere göre değerlendirecektir.

Writing Task 2’nin, Task 1’den iki kat daha fazla puana sahip olduğunu unutmayın. Deneme yaparak Writing bant skorunuzu yükseltebilirsiniz. Truewayist IELTS eğitimleri ile hem pratik yapıp hem de eksiklerinizi giderebilirsiniz.

IELTS Speaking sınavında neler olur?
Speaking sınavı, çeşitli konular hakkında konuşma yeteneğinizi değerlendiren son derece nitelikli bir IELTS examiner ile yapılan bir görüşmedir. Speaking sınavı üç bölümden oluşur ve kaydedilir. Mülakatın üç bölümünün tanımı, Aday Bilgileri kitapçığında bulunmaktadır. Speaking sınavı hakkında ayrıntılı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Sınav saat kaçta başlıyor?
Kağıt üzerinden IELTS sınavları saat 09:00’da başlar ve yaklaşık 3 saat sürer. Bilgisayarlı IELTS sınavları ise sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 oturum olarak gerçekleşir ve sınav merkezine göre bu saatler değişiklik gösterebilir.
Adayları sınav gününde neler bekliyor?
Sınav gününde her alana güvenli erişiminizin sağlanması için sınav odasının girişinde fotoğrafınız çekilir ve parmak izi taramanız alınır. Adaylar sınav alanından ayrılıp geri döndüğünde parmak izi taraması eşleştirilir.
Parmak izi taraması nedir?
Parmak izi taraması, sınava giren adayın kimliğini doğrulamak için kullanılmaktadır. Parmak izi taramasında mürekkep, sıvı ya da herhangi bir kimyasal içermeyen elektronik tarayıcı kullanılır. Parmağın herhangi bir görüntüsü alınmaz ya da saklanmaz, bunun yerine adayı tanımlayacak benzersiz bir sayı dizisine dönüştürülür ve bu sayı dizisi herhangi bir görüntüye dönüştürülemez. Parmak izi taraması, parmak iziniz değildir.
Sınav günü neden adayların parmak izi taraması ve fotoğraf çekimi yapılıyor?
IELTS sınav düzenleyici kurumlar, geçerlilik ve yüksek kalite standardını sağlamanın yanı sıra, adayların güvenliğini korumayı da amaçlar. Parmak izi taraması ve sınav günü fotoğraf çekiminin yapılması, sınava girecek adayların, hileyle sınava girmeye çalışanlara karşı korunmasını sağlayan bir güvenlik düzenlemesidir. Ayrıca bu sınavı kabul eden kuruluşlara, fotoğrafta yer alan kişinin sınava giren kişiyle aynı olduğu konusunda güvence verir.
Parmak izi taraması verisine ve fotoğrafa ne olacak?
Parmak izi taraması ikili referans (binary code) olarak saklanır ve tekrar görüntüye dönüştürülemez. Parmak izi taramanızın gerçek görüntüsü asla kaydedilmez. Fotoğraf ve tüm kişisel verileriniz sadece IELTS için kullanılır.
Adaylar sınav gününde parmak izi taraması yapmayı reddedebilir mi?
Kimlik doğrulamasının reddedilmesi, adayın sınava girmesini engeller ve sınavın herhangi bir tarihe transferi, iptal edilmesi ya da ücretin geri ödenmesi hakkından vazgeçtiği anlamına gelir.
Sınav günü ne getirmemeliyim?
Sınav günü kişisel eşyalarınızı bırakabileceğiniz güvenli bir oda mevcuttur ancak değerli eşyalarınızı yanınızda getirmemeniz önemle tavsiye edilir. IELTS kaydınızı oluştururken kullandığınız geçerli pasaport ya da kimliğiniz dışında her şeyi sınav alanının dışında bırakmanız gerekmektedir.

Cep telefonları, akıllı saatler ve çağrı cihazları kapatılmalı ve sınav görevlileri tarafından belirlenen güvenli alana diğer kişisel eşyalarınızla birlikte bırakılmalıdır.

Yanınızda HB olması koşuluyla uçlu kalem ya da kurşun kalem, silgi, kalemtraş, şeffaf ve etiketsiz şişede su ve yine şeffaf ve etiketsiz şişede dezenfektan getirebilirsiniz.

Dilerseniz sınav merkezleri de su, mendil, kurşun kalem, silgi, kalemtraş, dezenfektan ve kolonya temin edecektir.

Sınava gelirken kimliğimi / pasaportumu unutursam ne olur?
Sınav günü, IELTS kaydınızı oluştururken kullandığınız pasaport ya da T.C Kimlik Kartınızı yanınızda getirmezseniz hiçbir şekilde sınava giremezsiniz.

Ehliyet, öğrenci kimliği, ulaşım kartı,vb. ile sınava alınmazsınız. Fotokopi ya da onaylanmış kopyalar kabul edilmez.

Bölümler arasında ara veriliyor mu?
Hayır. Sınavın Dinleme, Okuma ve Yazma bölümleri her zaman birbiri ardına ve ara vermeden tamamlanır. İhtiyaç molası verdiğinizde süre ilerlemeye devam eder ve ekstra süre verilmez. Listening bölümünün tamamında, bölümler arasında, Reading ve Writing bölümlerinin son 10 dakikasında sınav salonundan çıkmanız yasaktır. Sınavınızı erken bitirseniz bile salondan ayrılmanız durumunda sınavınız geçersiz sayılır.
Pasaportum ya da T.C Kimliğim değişirse veya kaybolursa ne olur?

IELTS başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra yeni pasaport ya da T.C Kimlik için başvurduysanız, detaylarınızın güncellenmesi için sınav gününüzden en az bir iş günü önce lütfen sınav merkezinize haber veriniz.

Yazılı sınava geç kalırsam ne olur?
Geç kalmanız durumunda sınavın yazılı bölümleri (Listening, Reading, Writing) başladığı andan itibaren sınava alınmazsınız. Sınavınızdan önce tarafınıza iletilen konfirmasyon mailini kontrol ederek belirtilen saatte lokasyonda olmanız gerekmektedir.

Konfirmasyon mailleri spam/junk kutusuna düşebilir. Mailin ulaşıp ulaşmadığını takip etmek adayın sorumluluğundadır.

Speaking sınav saatimi kaçırırsam ne olur?
Eğer Yazılı sınavınıza girmiş ya da girecekseniz ama Speaking (Konuşma) sınavınıza yetişemediyseniz sizin için bir çözümümüz olabilir.

Eğer sınav merkeziniz müsaitlik veriyorsa; Speaking sınavınızı kaçırmanız durumda sizin için belirlenen yeni bir saatte 200 TL’lik Speaking sınavı transfer ücretini ödeyerek sınava girebilirsiniz.*

Ücret ve uygunluk bilgisi için sınav merkezinizle iletişime geçin.

*Bu hak sınav merkezinin uygunluğuna göre verilmektedir. Gelen taleplerin uygunluğu sınav merkezi tarafından belirlenir. Her talep olumlu sonuçlanmaz. Speaking sınav transfer ücreti ödenmeden transfer gerçekleşmez.

IELTS Sınav Sonuçları

IELTS sonuçlarımı ne zaman alabilirim?
Bilgisayarlı IELTS sonuçları 2-5 takvim günü içinde, UKVI IELTS Life Skills sonuçları sınav tarihinden 7 takvim günü sonra, kağıt üzerinden IELTS sonuçları ise sınav tarihinden 13 takvim günü sonra açıklanır. Ancak sonuçlarınız Cambridge Assessment English tarafından ikinci bir kontrole tabi tutulabilir, bu durumda sonucunuzun açıklanması belirlenen günden fazla sürebilir.
Sonuç belgesi ne kadar süre geçerli?

Sınav Sonuç Belgesi iki yıl geçerlidir. İki yılı bir gün dahi geçen belgelerin basımı ya da gönderimi hiç bir şekilde yapılamaz.

Kağıt üzerinden IELTS’e girersem soru kitapçıklarına not alabilir miyim?
Evet, soru kitapçıklarına not almanız önerilir. IELTS examiner’ların soru kitapçıklarınıza erişimi yoktur.
Sonucum e-posta adresime yada telefonuma gönderebilir mi? Ya da sonucumu pdf olarak alabilir miyim?

Hayır. IELTS sonuçlarınız açıklandığında e-posta ile bilgilendirileceksiniz. E-postadaki talimatları izleyerek sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz. Ancak TRF’nizi online sistemden indiremezsiniz. Sonucunuza pdf olarak ihtiyacınız varsa, aldığınız basılı kopyayı kendiniz pdf’ye dönüştürebilirsiniz. Güvenlik protokolü nedeniyle sonuçları e-posta, faks veya telefon yoluyla paylaşmamıza izin verilmemektedir. Sınav merkezinizden aldığınız sonuç size yalnızca basılı olarak gönderilir.

IELTS sonucumu nasıl görüntüleyebilirim?

Bilgisayarlı IELTS, sınav tarihinizden sonraki 2 – 5 gün içerisinde; Kağıt üzerinden IELTS ise, sınav tarihinizden 13 gün sonra açıklanır.*
IELTS sonuçlarınız açıklandığı zaman size email ile bilgi verilecektir. Mailde yer alan talimatları takip ederek sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz.Kişisel bilgilerinizi girerken dikkat etmeniz gereken detaylar şunlardır:
– Sınav kaydı sırasında kullanmış olduğunuz T.C. Kimlik/pasaport numaranızın doğruluğu

– Doğum tarihiniz

– İsminizin türkçe karakter kullanmadan T.C. Kimlik/pasaportunuzla aynı olması. (Örneğin adınız Çağla Ağvalı ise sisteme “Cagla Agvali” olarak yazmanız gerekir).

*Kağıt üzerinden olan sınavlar açıklandıktan sonra 12 saat içerisinde; bilgisayarlı sınavlar ise 24 saat içerisinde sisteme yansımaktadır. Bildirim e-maili tarafınıza ulaştıktan sonra lütfen bu süreyi beklemeyi göz önünde bulundurunuz. Bunun dışında sonuçlarınız Cambridge A.E. tarafından ikinci bir kontrole tabi tutulabilir, bu durumda sonucunuzun açıklanması belirlenen günden fazla sürebilir.

Sonucumu benim yerime başkası teslim alabilir mi?

Eğer sınavda size verilen zarfın üzerinde “I want to collect my results from the office” seçeneğini işaretlediyseniz ve sonucunuzu sizin yerine başkasının almasını isterseniz, Yetkilendirme Formunu doldurarak istediğiniz kişi kendi kimliği ya da pasaportu ile alabilir.

Sınav sonuç belgemde hata var/kişisel bilgilerim yanlış. Düzeltilmesi için ne yapmalıyım?

Sonuç belgenizde kişisel bilgilerinizle ilgili bir hata varsa, lütfen IELTS sınav merkezinizle iletişime geçin. Sınav merkezi, bilgilerinizi düzenleyerek yeni bir Sınav Sonuç Belgesi (TRF) verecektir.

Sınav sonucumu kaybettim/sınav sonucum yıprandı/ekstra sonuç belgesine ihtiyacım var. Ne yapabilirim?
Sonuçlarınız açıklandığında tarafınıza yalnızca 1 adet Sınav Sonuç Belgesi (TRF) verilir. TRF’iniz kayboldu/yıprandıysa ya da ekstra TRF’e ihtiyacınız varsa Ekstra Sınav Sonuç Belgesi talep edebilrsiniz. Her bir ekstra TRF bedeli 50 TL’dir. Ödemeyi havale ile yapabilirsiniz. Eğer adresinize gönderilmesini isterseniz,  belirtilen kargo ücretini de yatırmayı unutmayınız.

Sonuç Belgesi 2 yıl geçerlidir ve bu süre dolana kadar gönderimi talep edilebilir. 2 yılı 1 gün dahi bile geçen belgelerin basımı ya da gönderimi hiç bir şekilde yapılamaz

Sınava tekrar girmem gerekirse sadece bir bölümü tekrar alabilir miyim? (örneğin, sadece Reading veya sadece Writing, vb.)
Hayır, sınava tekrar girmeniz gerekirse dört bölümü de yeniden yapmanız gerekir. Bu tüm sınav merkezleri için aynıdır.
Değerlendirme sürecinde insan hatasına yer var mı?
IELTS’in insanlar tarafından değerlendirilmesini bilgisayarlı değerlendirmesiyle eşit derecede güvenilir olduğunu ve bazı durumlarda, sınav katılımcıları için avantajlı olabildiğini düşünüyoruz. Örneğin, IELTS Konuşma bölümünde, examiner dil becerinizi dinler ve soruların zorluk derecesini becerinizi en iyi şekilde yansıtabilmesi için ayarlar. Sizin hızınıza ayak uydurur, soruyu netleştirmesini ya da tekrarlamasını isteyebilirsiniz. Siz cevap verirken, sözünüzü kesmek için baskı yapmaz. Bu da, IELTS’i diğer İngilizce sınavlarından ayıran özelliklerden yalnızca biridir.
IELTS examiner kimdir ve sınavı nasıl değerlendirir?
IELTS Writing ve Speaking Examiner’ı olmak için belirli nitelikler ve eğitimler vardır. Bunlar: İlgili alanda bir lisans derecesi, İngilizce dil eğitimi için tanınmış sertifikaya saihip olmak (TESOL/TESL/TEFOL gibi) En az üç yıl tam zamanlı (ya da yarı zamanlı) çoğunlukla yetişkinlere öğretmek üzere İngilizce öğretmenliği deneyimi. Sertifikalı bir examiner olmadan önce, bir senior examiner tarafından verilen bir eğitime katılmak gerekir. Eğitimin bir parçası olarak, belirli kriterlere göre ilgili bölümler için doğru ve tutarlı değerlendirmenin yapıldığının gösterilmesi gerekir. Ayrıca examinerların her iki yılda bir sertifikalarını yeniletmeleri gerekir. Adayların Speaking ve Writing skorlarında tutarlılık ve doğruluğu sağlamanın yanı sıra, sınav bütünlüğünün sağlandığından ve aynı prosedürlerin bütün adaylar için izlendiğinden emin olunması gerekir. Examinerların görevlerinin bir diğer parçası ise, hem sınav günü hem de sınavları değerlendirirken IELTS’in bütün bölümleri için gizliliği ve güvenliği sağlamaktır.
Sonucuma nasıl itiraz edebilirim?
IELTS sınav sonucunuzdan memnun değilseniz ya da sınav performansınızın sonucunuza yansımadığını düşünüyorsanız, sınav tarihinden sonraki altı hafta içerisinde IELTS Yeniden İnceleme talebinde bulunabilirsiniz.
 
Shopping Basket