IELTS ACADEMIC WRITING

Academic Writing soruları, General Training Writing sorularından farklıdır..

IELTS Academic Writing; Writing Task 1 ve Writing Task 2 olmak üzere iki task’tan oluşur. Academic Writing soruları, General Training Writing sorularından farklıdır.

Academic Writing Task 1’de bir bilgiyi temsil eden bir görsel grafik, tablo, şema veya diyagram verilir ve gördüğünüz bilgileri özetlemeniz, tanımlamanız veya açıklamanız istenir. Cevabınızı üç ana bölüm olarak kurguladığınızdan emin olun: giriş, genel bakış ve diyagramdaki rakamlarla desteklenen temel noktalar.

Academic Writing Task 2’de size bir bakış açısı, tartışma konusu veya problem sunulur. Konular çevreden göçmenliğe, kültürden teknolojiye kadar farklılık gösterebilir. Sizden bir bakış açısı veya tartışma konusuyla aynı veya farklı fikirde olmanız, iki zıt bakış açısını tartışmanız, bir konunun avantajları veya dezavantajları hakkında yazmanız veya belirli bir sorunu veya sorunun nedenini açıklamanız ve bir çözüm sunmanız istenebilir. Academic Writing Task 2’ye verdiğiniz yanıtın kompozisyon biçiminde olması gerekir.

Card-46

Writing sınavında dikkat edilmesi gerekenler

IELTS Writing sınavına girecek olan adaylar, sınav esnasında dikkat edilmesi gerekenleri ve önemli ipuçlarını merak ediyor. Academic Writing ve General Training Writing sınavları için belirtilen tavsiyeleri, yazımızda bulabilirsiniz.

İki farklı sınav mevcut

IELTS Academic Writing ve IELTS General Training Writing olmak üzere; soru tipleri birbirinden farklı, sınav değerlendirilmesi aynı iki Writing sınavı bulunuyor. Her iki sınav da Task 1 ve Task 2 olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

Academic Writing sınavı için ipuçları:

 • Soruyu veya verilen görevi dikkatle okuyun. Soruyu iyi anlamaya birkaç dakika ayırmanız ve vereceğiniz yanıtı düşünürken not almanız daha doğru yanıt vermenizi sağlar.
 • Vereceğiniz yanıtı ve fikirlerinizi, paragraflara ayırarak yazın.
 • Cümle yapılarınızı maddeleyerek kullanmayın.
 • Cümle yapılarının düzenli olması için bağlaç kullanımına özen gösterin.
 • Yazım hatası yapmayın.

General Training Writing için ipuçları:

 • Task 1’de istenen mektupta; amacınızı belirleyin, doğru tonu kullanın, formata dikkat edin.
 • Soruyu veya verilen görevi dikkatle okuyun. Soruyu iyi anlayın ve analiz edin.
 • Genel bir ifadeyle başlayın, daha sonra ayrıntılı yazmaya devam edin.
 • Her fikri paragraflar halinde yazın. Her paragraf arasında bir boşluk bırakın ve tek cümlelik paragraflar kullanmayın.
 • Kendi kelimelerinizi kullanın. Soru veya görevde kullanılan kelimeleri bire bir kopyalamayın.
 • Yazım hatası yapmayın.
 • Yanıtınız bittikten sonra tekrar gözden geçirin.

Sınav genelinde dikkat edilmesi gerekenler:

 • Writing Task 1 yanıtları; task başarısı, tutarlılık ve anlam bütünlüğü, kelime dağarcığı ve dilbilgisi hakimiyeti ve doğruluğa göre değerlendiriliyor.
 • Writing Task 2, task yanıtı kriteri dışında hemen hemen aynı şekilde değerlendiriliyor.
 • Task 1’de en az 150 kelime, Task 2’de ise en az 250 kelime yazmanız gerekiyor.
 • Sınav için verilen 60 dakikayı dikkatli kullanın. En son yanıtlarınızı kontrol etmek için süre ayırın. Task 1’e 20 dakika, Task 2’ye 40 dakika ayırmanızı öneririz.
 • Yazıda daha az kelime kullanılması, puanı negatif etkileyebiliyor. Daha çok kelime kullanmak ise, daha çok puan almak anlamına gelmiyor. Önemli olan, doğru dilbilgisini ve cümle yapısını kullanmak.
 • Yazarken büyük harf kullanmak bir sorun oluşturmuyor. Fakat, sınav değerlendirilmesinin doğru yapılması için mutlaka noktalama işaretlerinin doğru olduğundan emin olunmalı.
 • Sınavda kurşun kalem kullanılması gerekiyor.
Writing bant skorumu nasıl iyileştirebilirim
Sınav gününüzden önce hem Academic hem de General Training Writing sınavları için kullanılan değerlendirme kriterlerini dikkatlice okuyun. Examiner, yazınızı Task 1 ve Task 2 için dört kritere göre değerlendirecektir.

Writing Task 2’nin, Task 1’den iki kat daha fazla puana sahip olduğunu unutmayın. Deneme yaparak Writing bant skorunuzu yükseltebilirsiniz.

 
Kağıt üzerinden ve bilgisayarlı IELTS arasındaki fark nedir?
Bilgisayarlı IELTS sınavına girmeyi seçtiğinizde sınavın Reading, Listening ve Writing bölümlerini bilgisayar kullanarak tamamlarsınız.

Kağıt üzerinden IELTS’e girmeyi seçtiğinizde Reading, Listening ve Writing bölümlerini kağıt üzerinde tamamlarsınız. Hem kağıt üzerinden hem de bilgisayarlı sınavda Speaking sınavı, examiner ile yüz yüzedir. Daha gerçekçi bir yaklaşım olduğundan konuşma becerilerinizi ölçmenin en iyi yolu budur: bir examiner ile gerçekçi bir konuşma

Reading ve Writing sınavındaki konular neden bu kadar zor?
IELTS sınavları, tüm sınav versiyonlarında tutarlı bir zorluk düzeyi bulmak için dikkatle hazırlanır ve test edilir. IELTS sınavına giren herkesin gerçek İngilizce dil yeteneğinin sınav sonuçlarına yansımasını istiyoruz, bu nedenle pratik yapmanıza ve hazırlanmanıza yardımcı olacak pek çok ücretsiz ve ücretli materyal sunuyoruz.

Sınav tarihinize kadar mümkün olduğunca iyi hazırlanabilmeniz amacıyla, ipuçları ve tavsiyeler içeren hazırlık materyallerimize göz atın

Fikirlerim sınav görevlisinden farklı olursa puan kaybeder miyim?

Writing ve Speaking sınavlarınızda doğru veya yanlış görüş yoktur. Examiner, bilgileri iletmek ve fikirlerinizi ifade etmek için İngilizcenizi ne kadar iyi kullanabildiğinizi değerlendirmektedir.

Writing’de kelime sınırından daha fazlasını yazarsam daha fazla puan alır mıyım?
Minimum kelime sınırı önemlidir ve Writing Task 1 için en az 150 kelime, Writing Task 2 için en az 250 kelime yazmanız gerekir.

Bundan daha az yazarsanız daha az fikir sunmuş olursunuz ve puan kaybedebilirsiniz. Ancak çok daha fazla yazmanız puan kazanacağınız anlamına gelmez. Doğru İngilizce, uygun dilbilgisi ve geniş kelime dağarcığı ve cümle yapısı çeşidi kullanmanız daha önemlidir.

Cevaplarımı büyük harflerle yazabilir miyim?

Evet, IELTS Reading ve Listening bölümlerinde tamamen büyük harf kullanabilirsiniz. Writing bölümünde büyük harf kullanırsanız noktalama işaretlerinizin doğru olduğundan ve examiner’ın cümleleri nerede başlatıp bitirdiğinizi görebileceğinden emin olun.

Writing Task 1 ve Writing Task 2 kompozisyonlarında kullanmamız gereken maksimum sözcük sayısı nedir?

Bu, kişiden kişiye değişir çünkü bazı insanlar hızlı yazar. Kesin bir sayı yoktur, ancak geri dönüp işinizi kontrol etmek için yeterli zamanınız olduğu sürece Task 1 için 180 kelime ve Task 2 için 280 kelime iyi bir kılavuz olabilir.

Writing sınavımda İngiliz ve Amerikan yazımını karıştırırsam puanım kırılır mı?

Hayır. İngiliz veya Amerikan İngilizcesi kullanabilirsiniz. İkisini aynı cümlede kullanırsanız bu bir sorun olmayacaktır.

Görüşlerimizi desteklemek için numaralandırılmış liste kullanabilir miyiz?
IELTS Writing sınavında numaralandırılmış liste kullanmak iyi bir fikir değildir. Yazma yeteneğinizi göstermek için kelime ve paragrafları birbirine bağlayarak tam cümleler kullanmak daha iyidir.
Fikir sunduğumuz kompozisyonda argümanın her iki yönünü mü yoksa sadece bir yönünü mü göstermeliyiz?

IELTS Writing Sınavında soru, her iki görüşü de tartışmanızı istiyorsa her iki tarafa da eşit ağırlık vermeye çalışın. Soru aynı fikirde olup olmadığınızsa karşıt görüş sunmanız gerekmez

Noktalama işareti hataları skorumu nasıl etkiler?
Hata, yazınızın anlaşılmasını zorlaştırıyorsa skorunuzu düşürebilir. Hatanın anlama üzerindeki etkisi az ise skorunuzu o kadar etkilemeyecektir.
Shopping Basket