IELTS SPEAKING

Speaking Sınavı için Öğrencilerimize Özel Ücretsiz Akademik İngilizce Konuşma Klübümüze Katılın!

IELTS Speaking hem General Training hem de Academic sınavı için aynıdır ve konuşma İngilizcesi kullanımınızı değerlendirir. Tüm speaking sınavları, sertifikalı bir IELTS examinerı ile yüz yüze gerçekleştirilir ve inceleme gerekmesi ihtimaline karşı kayıt altına alınır.

Speaking sınavı 11 ila 14 dakika arasında sürer ve 3 bölümden oluşur. Part 1, sınavın ilk bölümüdür ve examiner bu bölümde size iş, aile, okul, hobiler gibi genel konular hakkında bazı genel sorular sorar.

Part 2’de size konu başlığı içeren bir kart verilir. Konuyla ilgili not almanız için size bir dakika süre verilir ve yanıtınızı hazırlamanız için kalem ve kağıt sağlanır. Ardından iki dakika boyunca konu hakkında konuşmanız beklenir. Part 3’te, examiner ile çift yönlü bir konuşma yürütülür. Burada size Part 2’deki konuyla ilgili sorular sorulur.

Kağıt üzerinden IELTS sınavlarının Speaking bölümü sınavdan bir gün önce, sınav günü ya da sınavdan bir gün sonra gerçekleşebilir. Bilgisayarlı IELTS sınavlarında aynı gün yapılmak zorundadır.

Card-27
IELTS Speaking sınavında neler olur?

Speaking sınavı, çeşitli konular hakkında konuşma yeteneğinizi değerlendiren son derece nitelikli bir IELTS examiner ile yapılan bir görüşmedir. Speaking sınavı üç bölümden oluşur ve kaydedilir. Mülakatın üç bölümünün tanımı, Aday Bilgileri kitapçığında bulunmaktadır.

Listening ve Speaking sınavlarında hangi aksanlar kullanılabilir?

IELTS uluslararası bir sınav olduğundan hem General Training hem de Academic sınavlarında çeşitli telaffuz ve aksanlar kullanılır.

Speaking sınavıma ne getirmem gerekiyor?

IELTS sınav kaydınızı yaparken kullandığınız pasaport veya T.C. kimlik kartını yanınızda getirmelisiniz. Sınav odasına girmeden önce ve sınav sırasında kimliğiniz kontrol edilecektir.

Fikirlerim sınav görevlisinden farklı olursa puan kaybeder miyim?

Writing ve Speaking sınavlarınızda doğru veya yanlış görüş yoktur. Examiner, bilgileri iletmek ve fikirlerinizi ifade etmek için İngilizcenizi ne kadar iyi kullanabildiğinizi değerlendirmektedir.

Speaking sınavımda sınav görevlisinin gülmesini sağlayıp daha yüksek puan alabilir miyim?

Gülümseme, kendinizi rahat hissetmenize ve karşılığında daha iyi performans göstermenize yardımcı olabilir. Ancak çok fazla gülümser veya gülerseniz tartıştığınız konu için uygun olmayabilir. Her sınav görevlisi, her adaya adil davranmak ve İngilizce düzeyinizi değerlendirmek için sıkı bir biçimde eğitilir ve izlenir. Görevliler gülümsediğiniz ve güldüğünüz için size daha fazla veya daha az puan vermez. Olabildiğince rahatlamaya çalışmanız ve doğal bir şekilde iletişim kurmanız en iyisidir.

Shopping Basket