2

AB Vatandaşı Olmayan Öğrencilerin IMAT Başvuru Süreci

İtalya’da bir üniversitede eğitim alabilmek için temel olarak Türkiye’de en az lise mezunu olmanız gerekir. Bu IMAT sınavına katılmak için lise mezunu olmanız gerektiği anlamı taşımaz.
Nerede ve nasıl?
Size en yakın İtalyan konsolosluğu veya büyükelçiliği ile iletişime geçerek İtalya’da İngilizce tıp okumak için gerekli evrakları istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Ne yapacaklarını biliyorlar ve ne bekleyeceğinizi bilmeniz için formaliteleri çok hızlı bir şekilde gözden geçireceğiz. Ama önce, Birleşik Krallık, ABD, Almanya, İsrail ve İrlanda’daki büyükelçilikler için bazı hızlı bağlantılar burada.
Ne yapmalısınız?
Dichiarazione di Valore belgesi almak ve İtalya’daki tıp fakültelerine kayıt için ihtiyacınız olacak İngilizce belgeleri istemek üzere en yakın konsolosluğun web sitesinde arama yapın veya doğrudan arayın. Size hangi belgelere ihtiyacınız olduğunu söyleyecekler ve onları tercüme ettirmeniz gerekecek.
Ön kayıt yaparken, Eylül ayında IMAT sınavını kazandığınızda, öğrenci vizesi için hangi belgeleri hazırlamanız ve çevirmeniz gerektiğini de sorun; önceden hazır olsanız iyi olur, böylece zamanı geldiğinde kayıt prosedürünün organizasyonel yönlerine odaklanabilirsiniz.
2023 ön kayıt tarihleri nelerdir?
Ön kayıt Haziran ayı sonuna kadar açıktır. IMAT 2023’e başvurmak istiyorsanız, önce ön kayıt yaptırmanız ve Değer Beyanını almanız gerekir!
Halen Mezun Değilseniz?
Henüz liseyi bitirmemiş olsanız bile, bu prosedürü diğerleri gibi yapmalısınız. Unutmayınız, İtalya’daki tıp fakültelerine başvurma talebiniz lise mezunu olmanız koşuluyla kabul edilecektir.
Ön kayıt işlemi bittikten sonra Ağustos sonuna kadar yapmanız gerekenler
Size en yakın İtalyan konsolosluğu/büyükelçiliği ile iletişime geçin ve onların talimatlarını takip edin.

Tags: No tags

Comments are closed.