IELTS Academıc Readıng

IELTS Academic Reading sınavı bir tartışmayı takip edebilme, bir yazarın fikrini, yaklaşımını veya amacını anlayabilme yeteneğiniz de dahil olmak üzere çok çeşitli okuma becerilerini değerlendirir. Ana fikirleri, ayrıntıları, düşünceleri ve ima edilen anlamları anlayabilecek kadar iyi okuyup okuyamadığınızı inceler. Ayrıntılara göz atma, inceleme ve ayrıntılı okumayı da kapsayan Reading bölümünde kavrama becerileriniz test edilir.

Academic Reading sınavı güncel kitap, günlük, gazete ve dergilerden alınan 3 uzun metinden oluşur. Bu metinler lisans veya yüksek lisans seviyesinde eğitim almanız veya İngilizce konuşulan bir ortamda çalışmak için başvurmanız durumunda karşılaşabileceğiniz konularla ilgilidir.

Academic Reading sınavında 40 soruyu yanıtlamanız gerekecektir. Bu sorular; cümle, özet, not, tablo ve akış şeması tamamlama ve kısa cevaplı soruların yanı sıra çoktan seçmeli sorular, bilgi veya bir yazarın görüşünü tanımlama, başlık, özellik ve cümle sonlarını eşleştirme sorularını da içerebilir.

Bilgisayarlı IELTS sınavına girdiğinizde IELTS sınavının Reading, Listening ve Writing bölümleri bilgisayardan tamamlanır, ancak Speaking sınavı bir IELTS examiner ile yüz yüze yapılır.
Evet. Bilgisayarlı IELTS, not alma ve vurgulama işlevi sunar. Sınavın başında verilen giriş bilgileri kağıdına da not alabilirsiniz.
IELTS sınavları, tüm sınav versiyonlarında tutarlı bir zorluk düzeyi bulmak için dikkatle hazırlanır ve test edilir. IELTS sınavına giren herkesin gerçek İngilizce dil yeteneğinin sınav sonuçlarına yansımasını istiyoruz, bu nedenle pratik yapmanıza ve hazırlanmanıza yardımcı olacak pek çok ücretsiz ve ücretli materyal sunuyoruz.

Sınav tarihinize kadar mümkün olduğunca iyi hazırlanabilmeniz amacıyla, ipuçları ve tavsiyeler içeren hazırlık materyallerimize göz atın.

Writing ve Speaking sınavlarınızda doğru veya yanlış görüş yoktur. Examiner, bilgileri iletmek ve fikirlerinizi ifade etmek için İngilizcenizi ne kadar iyi kullanabildiğinizi değerlendirmektedir.

Bu, soru tipine bağlıdır, ancak gözden geçirme ve taramayı da düşünün. İlk olarak, makale ve genel anlamı hakkında hızlı bir fikir edinmek için başlıklara, diyagramlara veya sözlüğe bakın. Ardından, sizi makaledeki doğru noktaya yönlendirmeye yardımcı olması için sorulardaki anahtar kelimelere bakın. Ayrıca, daha fazla kelime bilirseniz okumanın daha kolay olacağını unutmayın.
Gözden geçirme ve taramayı deneyin ve içerikteki isim ve fiiller gibi sözcüklere odaklanın.