Truewayist

TIL-A’NIN TEST FORMATI VE PUANLAMASI

Giriş sınavı için adayların 50 soruyu cevaplamak için  100 dakikası vardır.
 
Sorular 5 farklı disiplini kapsayan 5 bölüme ayrılmıştır.
 

Soru sayısı ve süre sınırları şu şekilde düzenlenmiştir:

 • 10  Okuduğunu anlama sorusu
 • 10 Önceki okul bilgisi,  Tarih ve Genel Bilgi soruları
 • 10 mantık muhakeme sorusu
 • 10 Çizim ve Temsil sorusu
 • 10 Matematik ve Fizik sorusu

Her sorunun 5 olası yanıtı vardır (A,B,C,D,E ile tanımlanır), bunlardan yalnızca biri doğrudur.   Skor aşağıdaki kriterlere göre belirlenir:

 • Her doğru cevap için 1 puan
 • Her yanlış cevap için 0,25 puan (-0,25) ceza
 • Cevaplanmayan her soru için 0 puan

TIL-A testinin sonunda adaylar aldıkları puanı hemen görecek; aynı puan, Apply@Polito platformundaki kişisel sayfalarında da mevcut olacaktır.

Card-345
5

TIL-A Sonuçları

TIL-A sonuçları aşağıdakilerle birlikte yayınlanmaktadır.

 1. İtalya’da ikamet eden tüm AB başvuru sahiplerinin ve AB dışı başvuru sahiplerinin sıralama listesi
 2. yurtdışında ikamet eden tüm AB üyesi olmayan adayların sıralama listesi

Politecnico di Torino, sıralama listesinde yer alan başvuru sahiplerine, mevcut maksimum öğrenci kontenjanı sayısına kadar, Architettura/Mimarlık lisans derece programına kabul teklifinde bulunacaktır.
Herhangi bir soruya cevap vermeyen adaylar sıralamaya alınmayacaktır.
Sıralama listeleri aşağıdaki kriterlere göre yapılır:

 1. başvuranlar, TIL-A puanlarına göre azalan sırada sıralanır;
 2. Sıralamanın eşit olması durumunda, TIL-A testini oluşturan bölümlerde alınan puanlar geçerli olacaktır ve şu sırayla dikkate alınır: genel bilgi ve soyut akıl yürütme, tarih, tasarım ve temsil, fizik ve matematik. Daha fazla eşitlik olması durumunda, daha genç aday seçilecektir.

Giriş sınavına nasıl kayıt olunur?

Sınava kaydolmak için Apply platformuna kayıt olmanız ve gerekli tüm verileri doldurmanız gerekir.  Giriş sınavına kayıttan sonra, Architettura-Architecture 2022/23 Lisans derecesi programına kabul başvuruları için link’te belirtilen şartlar ve son tarihlere uyularak özel kayıt ücreti ödenmelidir.
 
TIL testine katılın
TIL-A sınavına katılmak istiyorsanız Başvur bölümünden “Dersinizi seçin” bölümünden mutlaka Architettura-Mimarlık derecesini seçmeniz gerektiğini hatırlatırız.

Sınava Online olarak katılacak öğrenciler için:

Sınava katılmak için öğrencinin aşağıdaki uygun araçlara sahip olması gerekir:
 • Windows 10 veya üzeri veya Mac işletim sistemli, elektrik prizine takılı ve internete bağlı, video kamerası ve mikrofonu olan bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar (bundan sonra “TIL sınavına girecek cihaz” olarak anılacaktır) . Başvuru sahipleri bu cihazda Google Chrome’u ve “Lockdown Browser” adlı başka bir yazılımı yüklemelidir. Kilitleme Tarayıcısının kurulumuna ilişkin talimatlar Apply@polito platformunda (başvuru sahibinin kişisel sayfası) sağlanacaktır. Bu PC aşağıdakiler için kullanılacaktır:
 • sınava girmek;
 • testi gözetim altında tutmak;
 •  TIL testine girmek için cihazdan internete bağlanmak üzere kararlı bir veri ağı
 • bir video kamera ile elektrik güç kaynağına takılı ve internete bağlı bir akıllı telefon veya tablet  (bundan sonra “gözetleme cihazı” olarak anılacaktır). Gözetim cihazı, Sınav Gözetmenleri tarafından başvuranların kimliğinin tespit edilmesi için ve ayrıca bir gözetleme aracı olarak kullanılacaktır.  
 • gözetim cihazından internete bağlanmak için sabit bir veri ağı  (muhtemelen cihazın TIL testine girmesi için kullanılan veri ağından farklı).
Ayrıca test başlamadan önce kimlik (kimlik belgesi) (tercihen kayıt sırasında girilen kimlik) ve bazı boş sayfaların hazırlanması zorunludur.
 

Bağlantı sorunu:

Aday, Üniversite tarafından doğrulanan teknik sorunlar nedeniyle veya adayın ve zorunlu cihazları doğru kullanmasına bağlı olmayan sorunlar nedeniyle sınava giremezse, Merkez Komitesi sınavı yeniden planlayabilir. özel bir zaman diliminde aynı gün. Bu durumda başvuru sahibi, kayıt ücretini tekrar ödemek zorunda kalmayacaktır. Bir adayın sınava tekrar girmesi gerekiyorsa, kendisine derhal bilgi verilecektir.

  Bize
  Ulaşın

  Almanca

  Shopping Basket